X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Gąska

Data publikacji: 06.09.2019

12.09.2019, czwartek, godz. 19:00
Lubuski Teatr, Zielona Góra Teatry

Spektakl tylko dla dorosłych, w ramach Winobraniowych Spotkań Teatralnych.

Gąska

Przezabawna farsa na jedno łóżko, gąskę i dwóch mężczyzn. Jednocześnie, sztuka pełna jest odniesień do historii rosyjskiego teatru i przełamuje wiele schematów narosłych wokół konwencji farsy. Aktorka, Ałła, wpada pewnego pięknego poranka do hotelowego pokoju swojej rywalki, młodziutkiej Gąski, która, jak się właśnie okazało, skutecznie zawróciła w głowie jej mężowi. Ku zdumieniu Ałły w łóżku Gąski kryje się kolejna niespodzianka, jest nią dyrektor artystyczny teatru, Fiodor.

Farsa rodem z XIX-wiecznego teatru, choć ubrana we współczesny, rosyjski kostium, zyskuje nawias, stając się pastiszem, igraniem z konwencją, teatralną zabawą.

W tej scenicznej perełce czuje się rękę i temperament mistrza. Nikołaj Kolada jest, obok Antona Czechowa, najczęściej inscenizowanym autorem rosyjskim na świecie. Potrafi bowiem w mistrzowski sposób budować na scenie bardzo rosyjski, słodko-gorzki nastrój. Śmiesząc, jednocześnie zadaje ważne pytania: kogo ujrzymy kiedy opadną maski przybierane przez nas wszystkich na co dzień? Jacy jesteśmy w tej krótkiej chwili, w której zostajemy wyrwani z nieustającej gry pozorów?

„Gąska” udowadnia, że Kolada jest twórcą nieszablonowym, dla którego nie ma form i tematów, których się nie podejmuje. Sam zajmował się w teatrze wszystkim, łącznie z tworzeniem scenografii i reżyserią świateł. Jak sam zaznaczył w jednym z wywiadów: – Ja w teatrze lubię robić wszystko. Bóg jedno daje, a drugie zabiera. Mnie odebrał bardzo wiele, ale dał miłość do teatru i za to jestem mu wdzięczny.

Przekład: Jerzy Czech

Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz

Muzyka: Jacek Zamecki

Scenografia: Dorota Kalitowicz

Kostiumy: Donata Kozielewicz

Choreografia: Janja Lesar

Obsada:

  • Ałła: Dominika Ostałowska
  • Diana: Ewa Rączy
  • Nonna: Anna Smołowik
  • Fiodor: Artur Pontek
  • Wasilij: Leszek Zduń


gska.jpg

Źródło: Lubuski Teatr

ide29901

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603