X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Premiera Książki "Szacun, panie Jurandot"

Data publikacji: 06.12.2018

12.12.2018, środa, godz. 17:00
Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra Inne Wydarzenia

Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry Winnica uprzejmie zaprasza w środę, do Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej na premierę najnowszej książki Halinki Bohuty-Stąpel "Szacun, panie Jurandot".

Szacun_Panie_Jurandot.jpg

"Wieczór z balladą podwórkową czyli profesje z lamusa", będzie wydarzeniem pełnym atrakcji teatralno-muzycznych, podczas którego zaprezentowane zostanę nie tylko rzeczone ballady, ale również pojawią się - w strojach z epoki - postaci odgrywające niegdysiejsze zawody. Zobaczymy więc i gazeciarza, i apasza, i węglarza, a nawet pannę dochodzącą.

W programie wystąpią m.in. Aleksandra Matusiak-Kujawska, grupa tetralna "Te(a)trycy", Bracia Skalscy. Wieczór poprowadzą Halinka Bohuta-Stąpel oraz Janusz Łastowiecki. 

Przypomnijmy, że publikacja "Szacun, panie Jurandot" jest formą nagrody dla H. Bohuty-Stąpel za zajęcie pierwszego miejsca w ubiegłorocznym konkursie literackim organizowanym przez nasze Stowarzyszenie, które jest także wydawcą tej książki. 

Halina Bohuta-Stąpel - publicystka, poetka, prozatorka oraz autorka tekstów kabaretowych. Zadebiutowała pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku tekstami publicystycznymi i prozą na łamach prasy wrocławskiej oraz studenckiej („Wieczór Wrocławia„, „SIGMA„, „Konfrontacje„). Dotychczas ukazało się siedem książek jej autorstwa. Swoje wiersze, prozę, eseje, formy dramatyczne i tłumaczenia z języka niemieckiego publikowała między innymi w „Pro Libris„, „Pegazie Lubuskim„, „Obrzeżach„, „Gazecie Lubuskiej„. Jej teksty znalazły się w kilku antologiach wydanych przez Stowarzyszenie Jeszcze Żywych Poetów. Opracowała „Legendę o świdnickich dębach„ oraz napisała słowa i skomponowała muzykę do towarzyszącej jej ballady. Przetłumaczyła z języka niemieckiego teksty zielonogórskiego twórcy kabaretowego Ottona Juliusza Bierbauma. Spod jej pióra wyszedł także scenariusz filmowej komedii muzycznej pt. „33 minuty w Zielonej Górze, czyli w połowie drogi", opartej na oryginalnym tekście XIX-wiecznego śląskiego twórcy Karla von Holteia.
H. Bohuta-Stąpel jest również autorką wielu tekstów kabaretowych. W 2017 roku ukazała się płyta „Kameralnie, funeralnie" zawierająca dwanaście autorskich piosenek, wybranych ze spektakli Literackiego Kabaretu HALLO (dawniej Literacki Kabaret Dojrzałych Dam), który tworzy wraz z Aleksandrą Matusiak-Kujawską i Tomaszem Marczewskim.
Członkini Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów, laureatka Nagrody Kulturalnej Wójta Gminy Świdnica za rok 2009. Jest laureatką międzynarodowych, krajowych i lokalnych konkursów literackich. 

Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej

ide28794

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603