X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Na osiem smyczków - koncert kameralny

Data publikacji: 12.10.2018

26.10.2018, piątek, godz. 19:00
Filharmonia Gorzowska, Gorzów Wielkopolski, Bilety: 25 zł - normalny / 20 zł z Kartą Seniora Muzyka Poważna

Pierwszy kameralny koncert w tym sezonie wypełnią utwory napisane na instrumenty smyczkowe – od tria, przez klasyczny kwartet, do oktetu.

Na osiem smyczków - koncert kameralny

Różnorodna obsada poszczególnych utworów nie tylko znakomicie podkreśli brzmienie i barwę każdego z instrumentów, ale również pozwoli cieszyć się pełnią gry zespołowej.

Serenada op. 12 (1919-1920) Zoltána Kodály’a, węgierskiego kompozytora i etnografa, skomponowana została na nietypowy skład kameralny złożony z dwojga skrzypiec i altówki. Podobnie, jak wiele innych jego kompozycji, i ta bazuje na rodzimej muzyce ludowej. Pogodny, taneczny nastrój przeplata się w niej z melancholią i impresjonistyczną ulotnością, zaś partie poszczególnych instrumentów oscylują pomiędzy równorzędnym dialogiem a solową wirtuozerią.

Kwartet smyczkowy nr 12 „Amerykański” (1893) Antonina Dvořáka powstał podczas pobytu kompozytora „za wielką wodą”. W tym bezpretensjonalnym i porywającym siłą wyrazu utworze usłyszymy fascynację „nowym światem”, tamtejszą tradycją i muzyką. Punktem odniesienia dla niej pozostaje u Dvořáka jednak przede wszystkim to, co czeskie i jemu najbliższe.

Oktet smyczkowy B-dur (1920) Maxa Brucha należy do najbardziej reprezentatywnych dzieł swego gatunku. Powstał u schyłku życia kompozytora, który zajmował się wówczas głównie twórczością kameralną. Podobnie jak w innych swoich dziełach, w tym także Bruch pozostaje wierny romantyzmowi. Oktet ujmuje ciekawą melodyką, bogactwem i siłą brzmienia oraz nastrojem łączącym nostalgiczną śpiewność z wirtuozowskim rozmachem.

Źródło: Filharmonia Gorzowska

ide28475

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603