X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Samobójca

Data publikacji: 26.03.2018

28.04.2018, sobota, godz. 19:00
Lubuski Teatr - Scena Duża, Zielona Góra, Bilet: 70 zł Teatry

Premiera

Samobójca

W koncepcji Roberta Czechowskiego kluczowe jest skupienie się na sytuacji prostego (nie prostackiego) człowieka, który zostaje wciągnięty w wir arogancji, perfidii i zachłanności przedstawicieli różnych grup społecznych. Pod powierzchownością Siemiona skrywa się jednak sprytna i taktyczna myśl. Samobójstwo, wokół którego toczy się fabuła spektaklu, pełni tutaj rolę sprawdzianu ludzkich sumień i motywacji. Spektakl odchodzi od prawideł historycznych, w jakich funkcjonował dramat Erdmana. Reżyser nie zamierza także komentować bieżącej polityki. Bez uwspółcześnień na siłę, bez uciekania się do publicystyki, czytany dzisiaj tekst Erdmana przemawia do wszystkich. Uniwersalny lęk przed odejściem, który rodzi się w Siemionie, odwołuje nas do tematyki i nastroju „Wizyty starszej Pani” Friedricha Dürrenmatta, którą Czechowski zrealizował dla Lubuskiego Teatru w 2008 roku. 

Tekst Erdmana można odczytywać piętrowo. Tak, by każdy widz znalazł tam, na poszczególnych poziomach tej opowieści, swoje sensy. W każdym bowiem tkwi pragnienie spokoju, równowagi, ale i zdrowego „narzekactwa”. Humanistyczny aspekt „Samobójcy” wyraża się w potrzebie opowiedzenia o sobie w świecie, który nie słucha. To człowiek sprowadzony do roli konsumenta „pasztetowej” jest istotą martwą. Zapowiedź samobójstwa jest więc fortelem, który umożliwia wypowiedź. Egoistyczny, klanowy i interesowny układ, który reprezentują tutaj inteligenci, handlowcy i artyści jest lustrem dla nas, teraz. To dzisiaj rozgrywa się nasilony dramat nieakceptacji, który doprowadza do licznych samobójstw ludzi stojących na progu dorosłości. To usieciowiony świat, sformatowany do wymiarów You Tube’a i Facebooka jest adresatem monologu Siemiona Siemonowicza. Tekst Erdmana jest kopalnią metafor, skrzydlatych myśli świadczących o reporterskim słuchu autora. Jednocześnie, potencjał dramatu skrywa się w poetyckim świecie języka, gdzie między „pif” i „paf” rozgrywa się gęsty świat współczesnego Everymana. 

Źródło: Lubuski Teatr

ide27393

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603