X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Wystawa oraz konferencja

Data publikacji: 11.09.2019

Wystawa odbywa się w ramach Winobrania (do 21 września), ale jest również elementem konferencji „Winiarstwo lubuskie a media”, którą organizuje biblioteka.


000111.jpg

Winobranie to święto z bogatą historią. Również same tradycje winiarskie miasta i regionu są tematem wartym uwagi. Prezentuje je wystawa w bibliotece Norwida, zatytułowana „Lubuskie winiarstwo”.

Ekspozycja składa się z książek o winiarstwie. Znajdziemy na niej m.in. publikację Mirosława Kuleby „Enographia Thalloris”, nagrodzoną kilka lat temu Lubuskim Wawrzynem. Są też przedmioty związane z winiarstwem, które pochodzą ze zbiorów naszych muzeów.

Wystawa odbywa się w ramach Winobrania, ale jest również elementem konferencji „Winiarstwo lubuskie a media”.


Winiarstwo1.png

Centrum Dokumentacji i Badań Mediów Lubuskich Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Komisja Prasoznawcza Polskiej Akademii Nauk Oddział w Krakowie zapraszają w dniach 19-20 września 2019 na międzynarodową konferencję naukową na temat: „Winiarstwo lubuskie a media – perspektywa trzydziestolecia 1989-2019".

Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Elżbiety Anny Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Odrodzenie lubuskiego winiarstwa jest faktem, który dociera nie tylko do świadomości mieszkańców całej Polski, ale także poza jej granice. Wina z licznych i coraz lepiej prosperujących lubuskich winnic mają już swoich fanów i koneserów. Mamy już polskie wino, które zachwyca gości i mieszkańców budując markę województwa lubuskiego.

Celem konferencji jest próba spojrzenia na tradycję i współczesność lubuskiego winiarstwa pod kątem szeroko pojmowanych mediów – od książki i prasy, poprzez radio, telewizję i Internet.

Podsumujemy minione trzydziestolecie, nakreślimy medialny obraz lubuskiego winiarstwa – jego główne wątki i przemiany. Wspólnie z przedsiębiorcami, samorządowcami i dziennikarzami, zastanowimy się w jaki sposób wspierać medialnie tak dobrze rozwijającą się gałąź gospodarki regionu, jak ją popularyzować i kreować jej wizerunek.

Ściśle określone ramy chronologiczne i geograficzne nie wykluczają uwzględnienia szerszego kontekstu historycznego, politycznego, ekonomicznego i kulturowego. Trudno bowiem pominąć wielowiekową obecność wina na polskim stole, winiarskie tradycje sprzed 1945 roku – obce i rodzime, do których w różny sposób wciąż się nawiązuje (w pamięci Ziemi Lubuskiej wciąż żywe są wspomnienia hucznie obchodzonych winobrań w okresie PRL). Nie sposób nie odnieść się do przemian obyczajów, w tym struktury spożycia napojów alkoholowych po 1989 r., w której wino zajmuje coraz więcej miejsca.

Wśród zagadnień podczas konferencji m.in.: wino na polskim stole – tradycja i współczesność, wino, winnice oraz winiarstwo lubuskie w literaturze, książce i prasie, radiu i telewizji, filmie, muzyce i piosence; wino, winnice i winiarstwo lubuskie w przestrzeni polskiego i światowego Internetu, reklamie, a także w perspektywie bibliologicznej, bibliograficznej, muzealniczej i kolekcjonerskiej oraz wino u naszych przyjaciół – narodów miast partnerskich Zielonej Góry.

Więcej o Konferencji oraz szczegółowy program na stronie tutaj.


konferencja.jpg

Źródło: WiMBP

idn4412

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603