X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Europejskie Dni Dziedzictwa 2019

Data publikacji: 03.09.2019

W dniach 7-8 i 14-15 września odbędzie się 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Polski splot".


eddmzl.jpg

Temat wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i skupia uwagę nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Wszelkie działania w kraju koordynowane są przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. 

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

7 i 8 września br. Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W tych dniach nasze zbiory będą udostępniane bezpłatnie, a dodatkowo w niedzielę, 8 września o godz. 12.00 odbędzie się wykład dr Anitty Maksymowicz pt. Park-obraz. Park Mużakowski – polsko-niemiecki zabytek na liście UNESCO. W trakcie prelekcji (której pierwsza odsłona odbędzie się dzień wcześniej, podczas ogólnopolskiej inauguracji EDD 2019 odbywającej się w bieżącym roku na Ziemi Lubuskiej – we Wschowie) zaprezentowane zostaną dzieje zespołu parkowo-zamkowego wraz z przedstawieniem jego twórców, w szczególności burzliwego i awanturniczego życia inicjatora – księcia Hermanna von Pückler-Muskau.


edd.jpg

Z okazji  EDD WiMBP zaprezentuje własne zbiory dokumentujące trudne początki państwa polskiego po roku 1918. Jest więc okazja do ogólnej analizy odrodzenia Polski w nowej Europie, wspólnego wysiłku Polaków, związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców, zawirowań politycznych oraz przyjrzeniu się obliczu społecznemu, kulturalnemu i gospodarczemu po okresie niewoli.

Na wystawie prezentujemy wpisujące się w temat różnorodne materiały źródłowe oraz literaturę sekundarną w formie książek, czasopism, zbiorów kartograficznych i ikonograficznych. Ekspozycję można oglądać przez cały wrzesień w łączniku Biblioteki Pana Kleksa (parter).

Więcej informacji o wydarzeniach związanych z EDD w informatorze poniżej. 

Źródło: Materiały promocyjne organizatorów

Pliki:

informator_lubuski-edd.pdf - typ: Plik PDF, waga: 14,3 MB

idn4404

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603