X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Grupa PGNiG zwiększa wydobycie w Lubuskiem

Data publikacji: 09.10.2018

Na zwiększeniu produkcji gazu ziemnego skorzystają m.in. elektrociepłownie Gorzów i Zielona Góra, które dostarczają ciepło i prąd mieszkańcom oraz przedsiębiorcom.


elektr..jpg

Do 2022 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wykona 38 nowych odwiertów oraz rozbuduje kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego w Lubuskiem i w Wielkopolsce. O inwestycjach w tej części kraju mówili przedstawiciele Grupy Kapitałowej PGNiG podczas konferencji „Czysta Energia” zorganizowanej w Skwierzynie z okazji 50-lecia górnictwa naftowego na Niżu Polskim.

– Dwie trzecie krajowej produkcji gazu ziemnego pochodzi z wydobycia na Niżu Polskim. Ropa naftowa jest wydobywana praktycznie tylko tutaj. Dzięki inwestycjom w rozbudowę Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów oraz w zagospodarowanie złoża Różańsko znacznie zwiększymy wydobycie i możliwości produkcyjne kopalni – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiGSA ds. rozwoju. – W ten sposób odpowiadamy m.in. na rosnące zapotrzebowanie Elektrociepłowni Gorzów, która obok Elektrociepłowni Zielona Góra jest jednym z największych odbiorców gazu ziemnego w tym regionie – dodał.

Dzięki zwiększeniu wydobycia gazu ziemnego w regionie elektrociepłownie w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze będą mogły wytwarzać więcej ciepła i energii elektrycznej, a wykorzystywany przez nie gaz przyczyni się do poprawy jakości powietrza i znacznego zmniejszenia emisji pyłów, tlenków siarki i azotu. Budżety gmin zasilą natomiast podatki od nieruchomości i opłaty z tytułu wydobycia węglowodorów.

– Łączna liczba odwiertów eksploatacyjnych na obszarze działalności Oddziału PGNiG SA w Zielonej Górze, z których obecnie uzyskujemy produkcję gazu ziemnego i ropy naftowej, wynosi 427. W ciągu najbliższych czterech lat na tym terenie planujemy zrealizować 38 odwiertów, m.in. na koncesji Gorzów Wielkopolski-Międzychód i Sulęcin-Międzyrzecz – powiedział Krzysztof Potera, dyrektor Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG SA.

W ciągu najbliższych 3-4 lat Polska Spółka Gazownictwa, należąca do grupy PGNiG, zmodernizuje ok. 60 km sieci gazowej na terenie Zielonej Góry. – W pierwszej połowie tego roku zakończyliśmy budowę 5 km gazociągu w obszarze ul. Suchej w Zielonej Górze wraz z 113 przyłączami do budynków mieszkalnych. Jeszcze w październiku ukończona zostanie inwestycja w Nowej Soli. Budowa stacji gazowej i gazociągu pozwoli nie tylko przyłączyć do sieci dużych odbiorców z Nowosolskiej Strefy Ekonomicznej, ale też ułatwi gazyfikację Nowego Żabna, Kiełcza i Ciepielowa – powiedział Mariusz Korabiowski, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego Gorzów Wielkopolski. W grudniu 2019 roku przewidziano zakończenie budowy stacji gazowej i gazociągu we Wschowej, która umożliwi aktywizację tamtejszej gminnej strefy przemysłowej oraz gazyfikację miejscowości Szlichtyngowa i Sława.


11.jpg

Źródło: Public Relations PGNiG 

idn3987

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603