- Różnorodność, wielokulturowość, otwartość na drugiego człowieka i dialog, to są potencjały regionu lubuskiego – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. Różnorodność to symbol Europy, szczególnie doceniają to młodzi, którzy biorą udział w międzynarodowej wymianie młodzieży.
W wyniku zawirowań historii i polityki nasz region zamieszkują ludzie wywodzący się z różnych zakątków Europy i Polski. Dzisiejsi Lubuszanie to Polacy przesiedleni z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, Wielkopolanie, którzy przyjechali tu do pracy lub w poszukiwaniu nowego miejsca do życia; Ukraińcy przemieszczeni z Rzeszowszczyzny; Żydzi, Romowie, a także Niemcy, którzy zostali tu po II wojnie światowej. - W rezultacie region lubuski stał się swoistym tyglem, w którym bardzo różniące się doświadczenia, przyzwyczajenia, tradycje, kultury, religie mieszają się, wytwarzając bardzo specyficzny, „lubuski klimat” – zaznacza Elżbieta Anna Polak. - Lubuskie charakteryzuje się tolerancją, poszanowaniem, życzliwością i przyjaznym stosunkiem do innych – dodaje marszałek.
Różnorodność, to symbol Europy, który w naturalny sposób towarzyszy międzynarodowej wymianie młodzieży. Szczególnie w latach 2017 i 2018 wokół tematu „Różnorodności" odbywa się wiele polsko-niemieckich spotkań młodzieży. Jest to aktualny priorytet tematyczny Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Aby pokazać w mediach społecznościowych, jak liczne i różnorodne są to projekty, PNWM stworzyła specjalne hasztagi. Powstał też film na temat różnorodności z udziałem m.in.: Elżbiety Anny Polak, marszałek województwa lubuskiego i Joanny Brodzik, aktorki i prezes Fundacji Opiekun Serca.
- Prowadzimy grę zamiana, w której niepełnosprawni zamieniają się na role z tzw. pełnosprawnymi. Zmieniamy świadomość wobec osób z niepełnosprawnością. Bo różnorodność jest fajna – tłumaczy Joanna Brodzik, aktorka i prezes Fundacji Opiekun Serca
Uczestnicy i organizatorzy spotkań PNWM mogą dzielić się swoimi przeżyciami i wspomnieniami z projektów za pomocą poniższych hasztagów:
- #roznorodnoscpnwm
- #różnorodnośćpnwm
- #vielfaltdpjw
- #diversitydpjw
- #diversitypnwm
Posty pojawiają się na stronach internetowych:
www.vielfaltdpjw.dpjw.org
www.roznorodnoscpnwm.pnwm.org.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego