X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Święto Województwa Lubuskiego 2018

Data publikacji: 14.06.2018

Przed nami Święto Województwa Lubuskiego 2018, a wraz z nim festiwale, pikniki i koncerty gwiazd. To wszystko czeka na was 23 czerwca w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.


swl-top.jpg

Święto Województwa Lubuskiego, to oczywiście koncerty gwiazd w tym roku zagrają: Urszula Dudziak, Poparzeni Kawą Trzy oraz Las Melinas. – Zawsze staramy się pokazać naszych artystów regionalnych. W Gorzowie zagra Las Melinas, czyli muzyka ska, niesłychanie dynamiczna, przy której nie można stać spokojnie, trzeba tańczyć. W Zielonej Górze posłuchamy Urszuli Dudziak z orkiestrą filharmonii oraz ze swoim zespołem – to będzie wysoka kultura. Na scenie przy Ratuszu zagrają też Poparzeni Kawą Trzy, wiec będzie słychać, że trzymamy poziom – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polaka zapraszając na koncerty.

ŚWL to także spotkania z ciekawymi ludźmi. W tym roku na zielonogórskiej starówce, przy ratuszu będzie można wziąć udział w Festiwalu Podróżników. Tradycyjnie wydarzenie skupiać będzie najciekawszych globtroterów, sportowców, odkrywców, blogerów, fotografów i autorów książek. Obejrzymy ujęcia z najdalszych zakamarków świata i wspólnie z zaproszonymi gośćmi przeżyjemy te emocje jeszcze raz! 

Program wydarzenia: 

 • 9:00 - 10:00 Pola i Michał w podróży: Przystanek Afryka - wśród dzikich zwierząt.
  Pola i Michał zabiorą najmłodszych słuchaczy w podróż do Ugandy na spotkanie z dzikimi zwierzętami. W trakcie spotkania odwiedzimy wspólnie kilka parków i poznamy życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. To będzie opowieść o tym, że warto mieć marzenia i je realizować. Historia, która zainspiruje nie tylko dzieci do poznawania świata i czerpania radości z podróży. 

 • 10:15 - 11:15 Magdalena Żelazowska: Przeprowadzki na koniec świata - czy są dla każdego?
  Rzucić wszystko i jechać - te słowa bardzo działają na wyobraźnię. Kto z nas nie ma czasem ochoty uciec i znaleźć się gdzieś bardzo daleko? Gdzieś, gdzie częściej świeci słońce, czas płynie spokojniej, a pracuje się po to, by żyć, a nie na odwrót. Idealistyczna wizja czy sensowny plan? Przekonamy się poznając historie Polaków, którzy to zrobili. Zobaczymy, jak urządzili się w najbardziej niesamowitych miejscach na świecie. Zrobimy rachunek zysków i strat. Czy po przeprowadzce na drugi koniec świata zawsze żyje się długo i szczęśliwie? 

 • 11:30 - 12:30 Polska Misja Medyczna: Bezpieczny podróżnik - o czym warto pamiętać, a czego unikać podczas egzotycznych wakacji opowie nam Prezes Fundacji Ewa Piekarska. Na podstawie doświadczeń pracowników i wolontariuszy Polskiej Misji Medycznej podczas realizacji projektów na całym świecie. Jak wyglądają nasze przygotowania do wakacji? Wybieramy miejsce, szukamy tanich biletów lotniczych, uzupełniamy braki w garderobie. A co z naszym zdrowiem? Jak przygotować się do wakacji, szczególnie w bardziej egzotycznych rejonach świata, by oprócz niezapomnianych wspomnień i pamiątek nie przywieźć do domu także choroby tropikalnej lub ogromnego rachunku za leczenie? Garść porad od ekspertów Polskiej Misji Medycznej. 

 • 13:00 - 14:00 Michał Cessanis: Made in China - Chiny jakich nie znacie
  Trzecie co do wielkości Państwo na świcie, ponad 1,3 miliarda obywateli, zamieszkanie przez 56 grup etnicznych. Chiny, to kraj pełen niespodzianek oferujący nieskończoną ilość tajemnic do odkrycia. Część z nich ujawnia w swojej najnowszej książce „Made in China” Michał Cessanis – wicenaczelny National Geographic Traveler. Podczas festiwalu w Zielonej Górze Michał opowie o swoich przygodach w Chinach i kulinarnej wyprawie do Kantonu. 

 • 14:30 - 15:30 Krzysztof Wielicki: Polska Eksploracja Zimowa w Himalajach czyli historia eksploracji ze szczególną uwaga na zimowe K2.
  Polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Swoją przygodę z górami zaczął w harcerstwie, a w Sokolikach narodziła się miłość do wspinaczki. Jak sam mówi „To jest pasja. Z pasji nie trzeba się tłumaczyć. Niech się tłumaczą ci, którzy jej nie mają”. Podczas Festiwalu Podróżników usłyszymy o zimowych wyprawach na ośmiotysięczniki ze szczególnym uwzględnieniem K2. Krzysztofa Wielickiego bez wątpienia można nazwać skarbnicą wiedzy w tym zakresie, bowiem ma za sobą już trzy próby zimowego zdobywania tej wymagającej i niemal niedostępnej góry. 

 • 15:45 - 16:45 Mateusz Waligóra: Rowerami na krańce Świata.
  W trakcie prelekcji Agnieszka i Mateusz Waligóra opowiedzą o rowerowej podróży przez Amerykę Południową i Australię. 2 lata, 2 kontynenty, 16 000km rowerem, 7 wysokich gór i milion przygód. Będzie to opowieść o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów – bo wysokie góry to miejsce w którym czują się najlepiej. W trakcie prelekcji autorzy opowiedzą czy da się dojechać rowerem na kraniec świata. Będzie o mieszkańcach andyjskich wiosek, którzy nie mają zegarków, ale zawsze mają czas, polskich śladach w argentyńskiej prowincji Misiones i wspinaczkach. Po zakończonym pokazie autorzy z chęcią odpowiedzą na rodzące się pytania, doradzą, odradzą i zainspirują. 

 • 17:00 - 18:00 Marek Arcimowicz: Tramen Tepui - w poszukiwaniu białej plamy na mapie.
  Marek to fotograf od „zadań specjalnych” z 20-to letnim stażem. Uczestnik i organizator wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i naukowych. Jego zdjęcia wielokrotnie były publikowane na łamach National Geographic Polska oraz NG Traveler. Podczas Festiwalu opowie o swojej wyprawie na szczyt Tramen Tepui w Wenezueli i odkryciu białej plamy na mapie.

Podczas Święta Województwa Lubuskiego nie zabraknie też kosmicznych i nowoczesnych technologii, wszystko za sprawą studentów z koła naukowego medycyny kosmicznej UZ. – W Nowym Kisielinie działa Instytut Nowoczesnych Technologii w obszarze medycyny, a dodatkowo budujemy Park Technologii Kosmicznych. Mamy już harmonogram realizacji i podpisane porozumienie z Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie oraz Uniwersytetem Zielonogórskim. Mamy przygotowany montaż finansowy, więc jest to realne działanie – podkreśliła marszałek regionu. 

Na Festiwalu Nauki zobaczymy roboty, drony i najnowsze wynalazki, będą też badania profilaktyczne, oraz niespodzianki. Studenci UZ pozwolą uczestnikom festiwalu przekonać się co czują astronauci w przestrzeni kosmicznej oraz posłuchać dźwięków kosmosu. – Będzie można przeprowadzić analizę masy ciała, oczywiście zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze, a w tych czynnościach pomogą nam studenci kierunku lekarskiego – znaczył Jakub Szczepański - członek Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej UZ.

Lubuskie stolice połączy wyścig kolarski, blisko 200 kolarzy stanie do rywalizacji. Do pokonania będą mieli ponad 100 km. – To symboliczna trasa. 100 km na stulecie wolnej Polski - Łączymy północ i południe. Już trwają zapisy do tego wyścigu, uruchomiliśmy też specjalną stronę internetową, dzięki której można zgłosić swój udział – zachęcała marszałek. 

– Ten dystans pokona z pewnością każdy, kto w miarę regularnie jeździ na rowerze. Jeżeli ktoś jest w stanie jechać na rowerze dwie godziny, to ze spokojem w peletonie poradzi sobie z tym wyścigiem – tak do udziału w wydarzaniu zachęcał Michał Paluta - kolarz CCC Polkowice, który zajął 8.miejsce w mistrzostwach świata w Bergen. I dodał: - W grupie jedzie się łatwiej, do tego dochodzi jeszcze rywalizacja, czyli odrobina adrenaliny. Warto wystartować i spróbować swoich sił – zaznaczył. Meta wyścigu przewidziana jest w Parku Naukowo Technologicznym w Nowym Kisielinie. Stamtąd kolarze w asyście policji przejadą do Zielonej Góry, konkretnie na Plac Bohaterów gdzie odbędzie się Festiwal Rowerowy, tam dla cyklistów przygotowano wiele atrakcji. Co bardzo ważne rowerzyści z Zielonej Góry i okolic, także mogą wziąć udział w tzw. Rowerowej Masie Krytycznej, wystarczy około godziny 14 przyjechać rowerem do Nowego Kisielina i dołączyć do grupy kolarzy. 

Kolejną sportową odsłoną ŚWL będzie maraton na rowerach stacjonarnych. Wydarzenie odbędzie się w Nowym Kisielinie, dla chętnych przygotowano 30 miejsc. Szykuje się wspólne pedałowanie, które ma potrwać aż trzy godziny. - Klub Funfit II organizuje maraton w godz. 13-16. Będą tam nasi instruktorzy. Jeszcze macie trochę czasu żeby zbudować formę i do nas dołączyć – zachęcała Alicja Marczak – instruktorka i propagatorka zdrowego stylu życia. 

swl.jpg

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubueskiego

idn3825

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603