X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

58. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich

Data publikacji: 23.05.2018

Uroczystości upamiętniające 58. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich odbędą się 27 maja 2018 r w Zielonej Górze.


plakat 1960.jpg

W tym roku obchody włączone są w Wielki Jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i w związku z tym będą miały wysoką rangę. 

Do Zielonej Góry przyjedzie Prezydent RP Andrzej Duda, któremu towarzyszyć będzie Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Uroczystości objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego będą transmitowane w mediach ogólnopolskich i lokalnych, m.in. TVP Info, TVP 3 Gorzów, TVP Historia, Radiu Zachód. Wydarzenia Zielonogórskie uświetni widowisko plenerowe Ulice Wolności w wykonaniu aktorów Lubuskiego Teatru, reż. Robert Czechowski, w ramach projektu „Drogi do Wolności”. Relacje z tegorocznej rocznicy będą także w Gazecie Lubuskiej i na www.gazetalubuska.pl . 

30 maja 1960 r. pięć tysięcy mieszkańców wystąpiło przeciwko milicji i oddziałom ZOMO, w obronie Domu Katolickiego. Znaczna część manifestantów została aresztowana i skazana na więzienie. Represje były bardzo dotkliwe, kary sięgały do pięciu lat więzienia. Wielu uczestników zajść, bez szansy na zatrudnienie i godne życie, musiało opuścić miasto. Wydarzenia Zielonogórskie przez długie lata były celowo przemilczane. Dlatego tak ważne jest przywracanie pamięci patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków.  

Program Uroczystości 

II Bieg Wydarzeń Zielonogórskich godz.10.00 okolice Lubuskiego Teatru ( al. Niepodległości w stronę ul. Westerplatte/Bankowej) 

Msza Św. w Konkatedrze Zielonogórskiej pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze godz. 11:00 

Uroczystości na Starym Rynku w Zielonej Górze obok Ratusza godz. 13.00

  • Przywitanie gości
  • Wręczenie odznaczeń państwowych
  • Przemówienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
  • Widowisko plenerowe „Ulice Wolności” reż. Robert Czechowski, Lubuski Teatr 

Zwiedzanie wystawy „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek.” ok. godz. 14.30 - oprowadzanie kuratorskie zapewni dr Wojciech Kucharski – współautor scenariusza wystawy i dyrektor do spraw naukowych Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. 

 

II Bieg Wydarzeń Zielonogórskich
II Bieg historyczny dla uczczenia Wydarzeń Zielonogórskich, na sportowo rozpocznie tegoroczne obchody. Sztafeta, trzy razy 1960 m to symboliczny dystans. Każdy zawodnik przebiegnie dwie pętle: dwa razy po 980 m . Trasa biegu będzie przebiegać w całości po deptaku zielonogórskim. Start zaplanowano przed Lubuskim Teatrem, później sztafeta będzie biec ulicą Niepodległości, Bankową, Kupiecką, by wróć na metę przy teatrze. W biegu mogą wziąć udział zawodnicy, którzy do dnia imprezy ukończą 14. rok życia. Zawodnicy niepełnoletni pobiegną tylko jedną pętle, wówczas któryś z rodziców musi pobiec dłuższy dystans. W tym roku oprócz kategorii: drużyn męskich, kobiecych i mieszanych wprowadzono dodatkową kategorię ZGranej Rodziny ( jedno dziecko i rodzice/dziadkowie lub dwójka dzieci plus jeden opiekun). Uczestnicy biegu mogą rejestrować się na tutaj.  

Wystawa - „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”
Od 23 maja w Zielonej Górze będzie można zwiedzać wystawę plenerową o początkach budowania polskości na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Zielona Góra jest kolejnym, po Wrocławiu, Szczecinie i Opolu, miastem goszczącym wystawę ukazującą wybrane aspekty życia pierwszych kilku lat po wojnie na ziemiach, które zostały włączone w granice Polski. Wynikające z tego faktu konsekwencje, takie jak wymiana ludności, konieczność odbudowy wojennych zniszczeń i rozerwanych więzi społecznych, a przede wszystkim budowy nowej tożsamości, oraz specyficzne działania władzy komunistycznej względem tych terenów, stanowią o wspólnym, wyjątkowym doświadczeniu historycznym zamieszkujących je ludności. 

Na przestrzennej wystawie zobaczymy ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii. Wyposażenie wystawy w system oświetlenia pozwoli na zwiedzanie jej także po zmierzchu. W poszczególnych sekcjach wystawy znalazły się elementy interaktywne, wśród nich: ściana z mozaiką ponad stu zdjęć z ekspedycji Instytutu Zachodniego, mapa Polski na której będzie można przykleić naklejkę w miejscu, w którym się aktualnie mieszka oraz lokomotywę symbolizującą skąd my bądź nasi przodkowie przybyli na Ziemie Zachodnie i Północne. 

Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Autorami koncepcji merytorycznej wystawy są dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, a w skład zespołu autorskiego wchodzą m.in. specjaliści ze wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich i Północnych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Wystawę będzie można zwiedzać od 23 maja do 20 czerwca na skrzyżowaniu Alei Niepodległości z ulicą Kupiecką, obok Pomnika Bachusa. Wstęp wolny. 

Wystawie towarzyszyć będzie także ekspozycja historyczna Wydarzenia Zielonogórskiego – 1960 przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Źródło: Urząd Miasta Zielona Góra

idn3791

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603