X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Lubuskie specjały

Data publikacji: 15.05.2018

Dziedzictwo kulinarne naszego regionu jest niezwykle bogate. Chcemy, by lubuskie smaki poznała cała Polska – są tego warte – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.


smakolyki.jpg

Samorząd województwa we współpracy z lokalnymi producentami promuje regionalne produkty. Pomaga prawidłowo wypełnić wniosek, informuję, jakie są procedury.

Najwięcej produktów regionalnych jest na:

  • Podkarpaciu (226), 
  • Małopolsce (208), 
  • Śląsku (145) 
  • Łódzkiem (135).
– Z niewiadomych powodów najmniej jest ich na Warmii i Mazurach, tylko 31, niewiele wpisów na liście pochodzi z Zachodniopomorskiego i Dolnośląskiego (49), a przecież byłoby je z czego zrobić, co udowadnia Lubuskie (69) – czytamy w „Życiu Regionów”. Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak potencjał jest wciąż ogromny i na liście produktów regionalnych może być jeszcze więcej lubuskich smaków. Dodaje, że dużą aktywnością wykazują się nie tylko producenci, ale także koła gospodyń wiejskich. 

- W naszej lubuskiej różnorodności kulinarnej mamy wyjątkowe tradycyjne chleby, pierniki, ryby i sery, które znakomicie firmują nasze kulinarne dziedzictwo. To produkty bardzo dobrej jakości. Mocno powiązane są z Lubuskim, z darami lasu: dziczyzna, sarnina, miody. Mamy 500 jezior, stąd też wiele potraw z ryb – podkreśla marszałek. 

Lubuskie specjały corocznie docenione są podczas "Polagra FOOD – Smaki Regionów”. Przypomnijmy w ubiegłym roku, Cztery Złote Medale MTP oraz cztery tradycyjne Perły zdobyło województwo lubuskie w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów". Wielki Finał XVII edycji konkursu odbył się 24 września 2018 r. w trakcie targów Smaki Regionów na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

W tym roku, tuż przed Wielkanocą Lubuskie wzbogaciło się o kolejne dwa produkty tradycyjne: babkę ucieraną i ciastka smalcówki


smalcowki.png

Wszystkie lubuskie produkty tradycyjne wraz z przepisami są dostępne na stronie tutaj

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

idn3774

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603