X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Wiosenne spotkanie w muzeum

Data publikacji: 29.03.2018

Początek wiosny i zbliżające się święta wielkanocne były okazją do spotkania zarządu województwa oraz marszałek Elżbiety Anny Polak z przedstawicielami lubuskich mediów.


KK180329_076.jpg

fot. Krzysztof Kubasiewicz

29 marca 2018 r. Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie wiosenne, podczas którego gospodarz obiektu, Leszek Kania zapoznał dziennikarzy z koncepcją rozbudowy Muzeum. Opowiedział o szczegółach rozmieszczenie nowych ekspozycji oraz innych udogodnieniach pozwalających na wzbogacenie oferty wystawienniczej i oświatowej. Przyczyniających się do promocji regionu i poprawienia komfortu przebywania w muzealnych wnętrzach.

- Mamy to wyjątkowe szczęście, że żyjemy w najpiękniejszym regionie świata: lasy, 500 jezior, szlak kościołów drewnianych, szlak militarny, zamki, pałace i dwory oraz dwa obiekty na liście UNESCO. Jest się czym chwalić - mówiła marszałek podczas spotkania, które było okazją do zaprezentowania planów promocyjnych województwa. 

Plany promocyjne regionu zaprezentowała Joanna Malon, dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki. – Strategia marki powstała w 2010 roku. Dziś możemy powiedzieć, że wybraliśmy dobrą drogę. Obecnie trwają prace nad jej aktualizacją. Wyniki tych prac poznany już w czerwcu. Z przeprowadzonych już badań wynika, że świetnie przyjął się nasz logotyp, który doskonale obrazuje to, co promujemy. Wynika z nich także, że właściwa jest promocja części turystycznej w połączeniu z nowoczesnymi technologiami – wyjaśniła. Krótko mówiąc lubuska promocja stoi na dwóch nogach. 

Lubuskie prowadzi obecnie kilka kampanii promujących walory turystyczne regionu: Pałace, zamki i dwory, Szlak fortyfikacji militarnych, Szlak kościołów drewnianych, Lubuski szlak wina i miodu oraz obiekty wpisane na listę UNSECO. Do celów promocyjnych przygotowane zostały filmy, sesje zdjęciowe, a nawet produkcja kabaretowa. Niedługo działać zacznie także aplikacja FoodSteps, promująca kulinarne bogactwo regionu. 

Województwo promuje się także podczas imprez i festiwali. W tym roku zapraszamy na Święto Województwa Lubuskiego 23 czerwca, PolAndRock Festival (dawniej Woodstock), oraz na festiwal Muzyka w Raju. Zaplanowano także pikniki zdrowia i miasteczka kobiet w każdym powiecie. - Chcemy być w każdym zakątku Lubuskiego, dotrzeć z informacją o regionie i funduszach unijnych – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. 

Samorząd województwa promuje swoje walory podczas targów turystycznych. - W tym roku wybraliśmy 7 wydarzeń targowych, na które zabieramy także przedsiębiorców z branży turystycznej – wyjaśniła Joanna Malon.

Marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała także, że podejmowane będą działania związane z samorządowym rokiem rzeki Odry. Jedną z atrakcji będzie media trip – rejs Laguną. 

Kontynuowany jest projekt misji gospodarczych skierowany do przedsiębiorców. W tym roku będą oni nawiązywać kontakty w Hiszpanii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, czy Francji. Lubuskie mocno stawia także na przyciąganie inwestorów i realizować będzie projekt Invest in Lubuskie. Zostanie uruchomiona nowa strona z aktualnymi danymi. Ponadto w tym roku Lubuskie będzie gospodarzem Ogólnopolskiego Kongresu Gospodarczego – 11 października. 

Spotkanie odbyło się w Muzeum Ziemi Lubuskiej, które już niedługo zyska nowe, długo oczekiwane oblicze. Informacje na temat projektu przedstawił dyrektor jednostki Leszek Kania. Podkreślał, że do pozyskania środków na realizację inwestycji przyczyniła się w dużej mierze marszałek Elżbieta Anna Polak. - Zyskamy 2 tys. m kw. Powierzchnia ekspozycyjna zwiększy się o 100 procent, co pozwoli na zmianę wizerunku instytucji – wyjaśnił. Muzeum zyska nową salę konferencyjną, w której swoje miejsce znajdzie ekspozycja poświęcona historii Zielonej Góry i regionu. Pojawi się także sala, gdzie zaprezentowane zostaną zbiory Złotego Grona. Dzieła związane z tym wydarzeniem do tej pory spoczywają w magazynie i nie są upublicznione. Ważnym elementem będzie sala edukacyjna, której muzeum nie posiada. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na 2020 rok. 

Całkowita wartość projektu: 18,2 mln zł 

Dofinansowanie: 12,6 mln zł

Pierwsze kroki w sprawie rozbudowy muzeum poczyniono już w 2005 r. W ramach aprobaty dla pomysłu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 r. przyznał środki, które pozwoliły na opracowanie studium wykonalności projektu oraz koncepcji programowo-przestrzennej. W roku 2008 dzięki funduszom pochodzącym z Kontraktu Wojewódzkiego możliwe było wykonanie szeregu prac przedprojektowych. Kolejnym krokiem było sporządzenie pełnej dokumentacji projektowej wraz z kosztorysem, która stanowi podstawę ubiegania się o środki na realizację inwestycji. Dzięki staraniom marszałek Elżbiety Anny Polak (wówczas wicemarszałek) w 2009 roku samorząd województwa przyznał na ten cel pół miliona złotych. Projekt w sposób spójny, konsekwentny i estetyczny łączy tradycję z nowoczesnością.

Muzeum posiada zatem pełną dokumentację rozbudowy, pozwolenie na budowę oraz zgodę Konserwatora Zabytków na rozpoczęcie inwestycji. Projekt rozbudowy i modernizacji muzeum znalazł się także na liście 15 inwestycji rekomendowanych przez Zarząd Województwa Lubuskiego do Kontraktu Terytorialnego, a później na liście 6 wybranych przez Ministerstwo Kultury. Dzięki wpisaniu do Kontraktu Terytorialnego, podczas oceny merytorycznej projekt otrzymał dodatkowe punkty i miał większe szanse na znalezienie się na liście podstawowej projektów wybranych do dofinansowania. 

Projekt zakłada powiększenie powierzchni budynku o ponad 2,5 tys. m kw., co wpłynie korzystnie zarówno na funkcjonalność obiektu oraz jego estetykę. Zyska on dodatkową powierzchnię wystawienniczą. Dzięki zainstalowaniu windy, muzeum stanie się także dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

 

idn3719

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603