X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Dofinansowanie cyfryzacji

Data publikacji: 28.03.2018

Dostęp do cyfrowych map, a także aktualizacja danych geodezyjnych – to stanie się faktem dzięki realizacji projektu, którego beneficjentem jest Związek Powiatów Lubuskich.


cyfryzacja.png

- W ten sposób wykorzystujemy nasze możliwości cyfrowe. Zbudowaliśmy autostradę – szerokopasmowe lubuskie. Teraz Orange Polska buduje ostatnią milę. Dzięki temu możemy skutecznie realizować e-usługi – mówiła podczas podpisania umowy na dofinansowanie w ramach RPO L-2020 marszałek Elżbieta Anna Polak.

Powiaty, w ramach RPO L-2020 realizować będą projekt pn. „Informatyzacja i modernizacja danych zasobów geodezyjnych powiatów województwa lubuskiego do świadczenia e-usług”. Jego celem jest aktualizacja zasobów geodezyjnych oraz budowa cyfrowej platformy, standaryzującej dane o charakterze przestrzennym. Ułatwi to dostęp do zasobów oraz pozwoli świadczyć związane z nimi e-usługi. - To będzie w tym zakresie kamień milowy w regionie. W poprzedniej perspektywie realizowaliśmy kilka takich projektów, ale punktowo. To geodezyjny system informacji przestrzennej - regionalny, wdrożony przez samorząd województwa. Taki system wprowadziło też u siebie miasto Zielona Góra. Natomiast w powiatach byliśmy opóźnieni i teraz to nadrabiamy – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. 

Beneficjentem projektu jest Związek Powiatów Lubuskich, a partnerami Województwo Lubuskie i Miasto Gorzów Wlkp. Operatorami projektu są niemalże wszystkie lubuskie powiaty, poza sulęcińskim. - Dziękuję pani marszałek i zarządowi za docenienie wysiłku, jaki włożyliśmy w ten projekt jako Związek Powiatów Lubuskich, który powstał właśnie po to, żeby uzupełnić geodezyjne bazy danych – podkreślał Dariusz Wróblewski, starosta zielonogórski. I dodał: - Sprawy związane z geodezją były naprawdę nieco zaniedbane, co było przeszkodą dla ewentualnych inwestorów. 

Całkowita wartość projektu: 42 mln zł 

Dofinansowanie w ramach RPO L-2020 – 35,7 mln zł 

Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak, najważniejszy w tym projekcie jest komponent geodezyjny. - Będzie obmierzone całe województwo. W pierwszym etapie inwentaryzacja wszystkich zasobów. To wszystko obejmą właśnie mapy cyfrowe – wyjaśniła. Poinformowała także, że projekt jest ważny w kontekście prowadzonych rozmów z Głównym Geodetą Kraju. - Ten projekt stanowi bowiem wkład do dużego projektu, który mógłby realizować samorząd w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, z Programu Cyfrowa Polska z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych, które są własnością państwa polskiego. Zostały zrobione w całej Polsce – cała Polska objęta jest takimi zdjęciami satelitarnymi – dodała. 

W uroczystym podpisaniu umowy udział wzięli także: członek zarządu Alicja Makarska oraz starostowie: krośnieński - Mirosław Glaz, gorzowski - Małgorzata Domagała, żagański - Henryk Janowicz, żarski - Janusz Dudojć, nowosolski - Waldemar Wrześniak, strzelecko–drezdenecki - Edward Tyranowicz.


001.jpg

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

idn3716

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603