X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

W Lubuskiem draka – pokonamy raka

Data publikacji: 06.02.2018

16 lutego 2018 r. w godz. 11:00-13:00 w Urzędzie Marszałkowskim odbędą się obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem.


rak plakat.png

W tym roku po raz 18 obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Do współpracy w obchodach w naszym województwie zaproszeni zostali Fundacja Black Butterflies Ewy Minge oraz specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Gościem specjalnym będzie m.in. prof. dr hab. Zbigniew Izdebski – pedagog, specjalista w zakresie życia rodzinnego, seksuolog, autor wielu badań na temat seksualności Polaków. 

W programie przewidziano m.in. obok panelu wykładowego mini-warsztaty kulinarne, poprzedzone prelekcją na temat zdrowego odżywiania, spotkanie z psychoonkologiem oraz krótki występ artystyczny. Dodatkowo zaplanowano warsztaty z arteterapii, na których znajdą się m.in. stanowisko decoupage, warsztaty tworzenia biżuterii i projektowania plakatów. Warsztaty są jednym z elementów wspomagania osób chorych onkologicznie w Fundacji Black Butterflies. Podczas spotkania w Urzędzie mają być inspiracją do aktywności, zdrowego stylu życia, ale także do badań profilaktycznych. 

Światowy Dzień Walki z Rakiem jest okazją do refleksji nad stanem zdrowia, zmian nawyków żywieniowych, zwiększenia aktywności fizycznej oraz zaplanowania badań profilaktycznych. Zdiagnozowany rak to nie wyrok, leczenie nowotworów jest coraz skuteczniejsze. Dużą rolę odgrywa profilaktyka i cykliczne wykonywanie badań, szczególnie w przypadku nowotworów, które późno dają wyraźne objawy. Województwo Lubuskie nie ustaje w promowaniu zachowań prozdrowotnych i badań profilaktycznych. – W tym roku rozpoczniemy cykl pikników zdrowia i profilaktyki w powiatach, na wzór naszego Lubuskiego Pikniku Zdrowia. Będziemy promować nasz projekt „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom”, ale też aktywizować samorządowców i przedsiębiorców do tego, by namawiali na swoim terenie do badań. Mammografia, cytologia i kolonoskopia to badania, które powinny się znaleźć w kalendarzach Lubuszan w określonym przedziale wiekowym – tłumaczy marszałek Elżbieta Anna Polak. 

–Zdrowie zależy od nas samych i od profilaktyki. Warto jest skorzystać z darmowych badań – to słowa marszałek Elżbiety Anny Polak, które są hasłem przewodnim kolejnego ważnego programu prozdrowotnego realizowanego w naszym regionie: Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom – wsparcie realizacji programów zdrowotnych ukierunkowanych na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy, piersi wśród mieszkańców województwa lubuskiego. Rak piersi i jelita grubego, to kolejne nowotwory, które mogą rozwijać się bezobjawowo. Tylko badania profilaktyczne mogą wcześnie wykryć nowotwór i uratować życie. 

W ramach programu można wykonać następujące badania: 

Kolonoskopia (polipektomia wraz oceną histopatologiczną) – profilaktyka raka jelita grubego
Program skierowany jest do osób w wieku 55-64 lata lub osoby w wieku 25-65 lat z potwierdzonym obciążeniem genetycznym, pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. 

Mammografia – profilaktyka raka piersi
Z programu skorzystać mogą mieszkanki województwa lubuskiego, kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w ubiegłym roku pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi. 

Cytologia – profilaktyka raka szyjki macicy
Program skierowany do mieszkanek województwa lubuskiego, w wieku 25 do 59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV – typem wysokiego ryzyka) – mogą korzystać z cytologii w ramach programu co 12 miesięcy. Więcej informacji o programie dostępnych jest pod linkiem: http://lubuskie.pl/strona-glowna/zalatw-sprawe/menu-zdrowie

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów w Polsce. Zdecydowanie najczęściej występującym nowotworem, jest rak płuc. Wcześnie wykryty może być z dużą skutecznością leczony. 

W naszym regionie już od trzech lat realizowany jest opracowany przez Samorząd Województwa Lubuskiego, specjalny program polityki zdrowotnej wczesnej diagnostyki nowotworów płuc „Zdrowe płuca Lubuszan”. Na terenie województwa darmowe badania w ramach programu wykonywane są w 4 podmiotach leczniczych posiadających kompetencje w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych płuc, są to: 

  • Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.,
  • Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu sp. z o. o,
  • Szpitalu Uniwersyteckim im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.,
  • 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym z Przychodnią SP ZOZ w Żarach.

Program skierowany jest do mieszkańców województwa lubuskiego w wieku 55-80 lat (według roku urodzenia), którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie (ze wskaźnikiem minimum 30 tzw. paczko-lat) lub palili w przeszłości i rzucili palenie najpóźniej 15 lat temu bez wcześniejszych objawów choroby nowotworowej. 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

idn3642

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603