X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Lubuskie walczy z rakiem

Data publikacji: 05.02.2018

4 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z danych GUS oraz Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że Lubuskie jest jednym z regionów o najniższej zachorowalności.


onkologia.jpg

Z danych GUS wynika, że w 2015 roku w Polsce nowotwór złośliwy zdiagnozowano u 163 tys. osób, z czego 100,6 tys. zmarło. W Lubuskiem diagnozowano 4,2 tys. nowotworów złośliwych, z czego 2,6 tys. osób zmarło. To drugi wynik w kraju. Mężczyźni najczęściej chorują na raka: płuc, gruczołu krokowego oraz okrężnicy. Kobiety zaś na raka: piersi, płuc i trzonu macicy. 


main_page_rotator_4.png

- Prowadzimy wiele działań na rzecz profilaktyki, bo ona jest w diagnostyce bardzo ważna. Dzięki niej mamy większą skuteczność w leczeniu – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Samorząd województwa ze środków europejskich oraz własnych prowadzi programy profilaktyczne raka jelita grubego, szyjki macicy, piersi oraz płuc.

Samorząd województwa lubuskiego stawia na profilaktykę nowotworów. Dlatego też w ramach unijnego dofinansowania realizuje projekt: „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom – wsparcie realizacji programów zdrowotnych ukierunkowanych na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy, piersi wśród mieszkańców województwa lubuskiego. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków RPO Lubuskie 2020 w wysokości 3,5 mln zł. Jego celem jest podjęcie działań informacyjno-edukacyjnych, które w znaczący sposób będą miały wpływ na zwiększenie zgłaszalności mieszkańców województwa lubuskiego na badania w ramach Programu wczesnego wykrywania raka piersi, Programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz Programu profilaktyki raka jelita grubego, w szczególności w powiatach o niskiej zgłaszalności na badania z tzw. „białych plam”.

Ponadto od kilku lat samorząd realizuje program profilaktyczny „Zdrowe płuca Lubuszan”. Pierwsza edycja wystartowała w 2015 roku. Od tamtej pory udało się przebadać ponad tysiąc mieszkańców naszego regionu. Ale – co ważniejsze – w wielu przypadkach udało się wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium. Do udziału w Programie kwalifikowane są osoby w wieku 55-80 lat, które palą od co najmniej 30 lat minimum jedną paczkę dziennie lub paliły w przeszłości najpóźniej 15 lat temu, bez wcześniejszych objawów nowotworowych. Zgłaszalność do udziału w Programie jest dobrowolna – bez skierowania. W ubiegłym roku na realizację programu zarząd województwa przeznaczył 120 tys. zł, co pozwoliło przebadać 300 osób. 

Jednym z priorytetów zarządu województwa jest także budowa Ośrodka Radioterapii przy Wielospecjalistyczny Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - Na potrzebę jego realizacji projektu wskazują najgorsza dostępność do usług onkologicznych w kraju oraz cała diagnoza – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Budowa Ośrodka pochłonie blisko 66 mln zł, z czego blisko połowa to dofinansowanie z RPO i budżetu Województwa. Ponadto w grudniu ubiegłego roku władze szpitala podpisały umowę z Ministerstwem Zdrowia na zakup dwóch akceleratorów. Zarząd województwa zapisał także w budżecie na 2018 rok 4 mln zł na zakup pierwszego wyposażenia medycznego i niemedycznego dla Ośrodka Radioterapii. Ponadto w ubiegłym roku szpital w Gorzowie wzbogacił się także Centralną Pracownię Leku Cytostatycznego. To miejsce przygotowywania indywidualnych dawek leków cytostatycznych dla pacjentów leczonych onkologicznie.

Więcej informacji na stronie: Tutaj. 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego 

idn3636

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603