X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Lubuskie po przejściu orkanu wraca do normy

Data publikacji: 09.10.2017

9 października na posiedzeniu zebrał się zarząd województwa i oszacował koszty strat powstałych w wyniku orkanu Ksawery, który przeszedł przez województwo lubuskie w czwartek (05.X).

marszaBek.png

Szacunkowy koszt pokrycia wszystkich szkód powstałych w wyniku orkanu to ok. 1 mln zł. - Dobra informacja jest taka, że dziś do godz. 24.00 odbiorcy energii w regionie będą mieli zasilanie. Przywrócony został ruch kolejowy. Kursują wszystkie pociągi – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dyrekcja Zarządu Dróg Wojewódzkich poinformowała, że wszytkie drogi klasy wojewódzkiej są przejezdne. Czynne są także przeprawy mostowe. Służby drogowe Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze oraz firmy zewnętrzne w dalszym ciągu pracują w terenie. W pierwszej kolejności zostały usunięte z dróg powalone drzewa, połamane konary i gałęzie, które stwarzały zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, ludzi i mienia. Obecnie kontynuowane jest usuwanie drewna z pasów drogowych. W pasach drogowych znajduje się także duża ilość drewna z wiatrołomów z terenów leśnych. Nadleśnictwa zostały powiadomione o konieczności jego usunięcia. W wyniku wichury zniszczone i powalone zostały drzewa, których ilość na chwilę obecną szacowana jest na ok. 190 szt. Ponadto uszkodzone zostały m.in. tablice drogowskazowe, bariery ochronne, krawędzie jezdni, pobocza, ścieżki rowerowe oraz ogrodzenia prywatnych posesji. – Zarząd dróg oszacował koszty tych prac na kwotę ok. 300 tys. zł. Będzie je pokrywał ze środków własnych bieżących. Wystąpi także do ubezpieczyciela. Zarząd województwa w swojej rezerwie już takie środki zatrzymał, gdyby trzeba było pokryć straty – wyjaśniła marszałek Polak.

Do normy wróciła także sytuacja na kolei. Przywrócony został ruchów pociągów. - Przewozy Regionalne na pewno przedstawią nam kwotę w zakresie pokrycia kosztów komunikacji zastępczej. Nie była ona przewidziana w umowie. Widzimy tam jednak możliwości zaoszczędzenia na pociągokilometrze i w tej chwili prowadzimy rozmowy, czy będą dodatkowe koszty – wyjaśniła marszałek.

Z raportu w zakresie melioracji i urządzeń wodnych wynika, że we wszystkich przepompowniach przywrócone zostało zasilanie i pracują one normalnie. Straty są niewielkie. Oszacowano je na ok 40 tys. zł. – Obok silnego wiatru padał jeszcze deszcz, co groziło podtopieniami. Na szczęście to ustało, energia została przywrócona i takiego zagrożenia nie ma – poinformował wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Największe koszty usuwania szkód wywołanych przez orkan są w zakresie ochrony zdrowia. – Mamy wiele jednostek i wiele z nich znajduje się w parkach i lasach. Koszty pokrycia strat zostały oszacowane na kwotę 400 tys. zł. Największe w szpitalu w Zielonej Górze w związku z koniecznością zakupu agregatu prądotwórczego – wyjaśniła marszałek Polak.

Szkody w zakresie kultury to pozrywane części dachów, rynny, drzewa połamane na terenie jednostek podległych samorządowi województwa. Straty oszacowano na ok. 85 tys. zł i w całości pokryje je samorząd województwa. 

Marszałek poinformowała także, że w większości środki na pokrycie kosztów napraw mogą być udzielone z rezerwy ogólnej. Nie ma konieczności wnoszenia zmian do budżetu na dzisiejszej sesji. - Jesteśmy też w kontakcie z wojewodą, który zapewniał, że są środki finansowe w budżecie państwa na pokrycie kosztów usuwania szkód. Chcemy uniknąć podwójnego finansowania – wyjaśniła. 

Do zarządu województwa wpłynął także wniosek dzierżawcy zamku Joannitów w Łagowie, w związku z uszkodzeniem dachu. Jest to zadanie własne gminy, jednak zarząd rozważy możliwość wsparcia.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

idn3479

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603