X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Weekend w skansenie

Data publikacji: 12.09.2017

Muzeum Etnograficzne w Ochli zaprasza 16 września na Europejskie Dni Dziedzictwa oraz 17 września na imprezę pt "U progu jesieni"


edd_17.jpg

16 września 2017 Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu.”

Godz. 12.00 : wykład "Bociany, kąkole i pokrzywy pod płotem - zagrożone bogactwo krajobrazu kulturowego". Krajobraz polskiej wsi rzadko kojarzy się z zagrożoną przyrodą - szukamy jej raczej w miejscach dzikich i niedostępnych. Tymczasem zmiany w rolnictwie i zagospodarowaniu przestrzennym w ostatnich kilkudziesięciu latach sprawiają, że coraz więcej gatunków związanych z tradycyjną wsią wymaga ochrony, a niektóre z nich już wymarły. Czy można ocalić zieloną część naszego dziedzictwa? Wykład połączony będzie z prezentacją zagrody z Kosobudza przystosowywanej doprowadzenia działalności edukacyjnej w zakresie upowszechniania dziedzictwa kulturowego regionu, w tym przyrody związanej z regionalnym krajobrazem kulturowym.

Godz. 13.00 : zwiedzanie kulturowo-przyrodniczej ścieżki dydaktycznej„Szata roślinna skansenu w Ochli” połączone z prezentacją środowiska,rozpoznawaniem i zbieraniem dziko rosnących roślin jadalnych.

Godz. 14.00 : wspólne przygotowanie masła ziołowego z dodatkiem świeżych ziół, połączone z degustacją w chacie z Zajączka.

Zajęcia prowadzić będzie dr Marta Jermaczek-Sitak – ekolożka, botanik, specjalistka od ekologii łąk i pastwisk; zajmuje się ochroną przyrody i jej naukowymi podstawami, a także edukacją ekologiczną; interesuje się ziołolecznictwem, dziko rosnącymi roślinami jadalnymi, starymi odmianami drzew owocowych. Od wielu lat związana z Klubem Przyrodników. 

Wstęp bezpłatny


U progu jesieni.png


17 września 2017 "U progu jesieni"

Skansen serdecznie zaprasza na coroczne wydarzenie łączące dwie tradycje związane z regionem. Pierwsza to "łupaczka z tańcem" - żniwa kukurydziane po Bukowińsku, czyli barwne zwyczaje prezentowane przez zespół Watra z Brzeźnicy. Drugim istotnym elementem imprezy będzie len - przybliżone zostaną etapy związane ze zbiorem, obróbką i szerokim zastosowaniem tej cennej rośliny.

Program:

11.00/scena/ uroczyste otwarcie imprezy "u progu jesieni"

11.30 -12.30 żniwa zbóż /zagroda z mariankowa/ omłoty ; cepem i maszyną "sztyftówką", czyszczenie ziarna" wialnią" ,mielenie zboża na żarnach , tradycyjny wypiek chleba w piecu chlebowym

12.30 /zagroda z krobielewa/ otwarcie wystaw:

  • "izba parobka wielkopolskiego"
  • "wagi i miary w gospodarstwie chłopskim"

13.15 żniwa lnu /zagroda z krobielewa/ prezentacja prac przy obróbce lnu: odziarnianie, międlenie, cierlenie, czesanie przędzenie na wrzecionie i kołowrotku oraz tkanie

13.25 - 13.45 /scena/ Pokaz mody dziecięcej i tańca towarzyskiego, Hanna Łuczak- projektantka, B-ART Szkoła Tańca Jolanty Bechyne

13.45 widowisko /scena/ "Jak ze lnem było" - animacja teatralna baśni Marii Konopnickiej

14.00 Widowisko "Łupaczka Z Tańcem" - czyli żniwa kukurydziane po bukowińsku w wykonaniu zespołu Watra z Brzeźnicy /Zagroda z Mariankowa/

12.00 -15.00 /zagroda z Królowa i Marcinowa/ międzypokoleniowy piknik klubu seniora "Relax" z Zielonej Góry - gry i zabawy

Ponadto występ bukowińskich zespołów "Watra" i "Wichowianki", jarmark rzemiosła i produktów regionalnych, zwiedzanie wystaw muzealnych, mała gastronomia, biesiada.

Wstęp: 6zł/os. Dzieci do 6 roku życia bezpłatnie.

Źródło:  Muzeum Etnograficzne

idn3449

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603