X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Nowe ścieżki rowerowe

Data publikacji: 07.07.2017

Zielona Góra wzbogaci się o 33 km nowych ścieżek rowerowych.


rowerowa zg.jpg

Umowa na dofinansowanie projektu w ramach RPO Lubuskie 2020, opiewająca na kwotę 30,7 mln zł, podpisana została 5 lipca br. - Między innymi dzięki tej umowie deklaracja rowerowa, którą podpisaliśmy podczas Konwentu Marszałków RP 29 czerwca, w ten sposób zaczyna się spełniać. Chcemy takie działania w regionie lubuskim realizować – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. – To kolejny krok do realizacji obietnicy budowy sieci ścieżek rowerowych w mieście – wyjaśnia prezydent miasta Zielona Góra Janusz Kubicki.

 

Zielonogórski projekt zakłada budowę ścieżek rowerowych wraz z niezbędną infrastrukturą: miejscami postojowymi, parkingami, oznakowaniem i oświetleniem zapewniającym komfortowe i bezpieczne użytkowanie. - Cieszę się, że krok po kroku realizujemy to, co obiecaliśmy rowerzystom kilka lat temu, a mianowicie, że powstanie sieć ścieżek rowerowych. Koniec działań inwestycyjnych zaplanowano na III kwartał 2018 roku – wyjaśnił prezydent Janusz Kubicki. Dodał , że ścieżki rowerowe w Zielonej Górze budowane są także przy realizacji innych inwestycji. Oznacza to, że sieć ścieżek rowerowych w mieście gęstnieje. Janusz Kubicki poinformował także, że uzupełnieniem tego typu działań ma być planowane na następny rok uruchomienie systemu roweru miejskiego. – Chcielibyśmy, aby powstały wypożyczalnie rowerów w mieście. Będzie to spięcie klamrą tego wszystkiego, co w tej chwili realizujemy. Przybywa rowerzystów, więc przybywa i ścieżek. A to oznacza ze trafiamy w potrzeby mieszkańców – dodał.

 

Jednak ścieżki rowerowe to nie tylko Zielona Góra. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 dofinansowanie na budowę ścieżek rowerowych otrzymały 4 projekty (Łączna kwota dofinansowania: 14,4 mln zł). W ramach ich realizacji zostanie wybudowanych 64 km nowych ścieżek rowerowych, przebudowanych 3 km, a wyznaczono kolejne 10 km. Jak podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak, do tematu bardzo ambitnie podszedł także powiat nowosolski, który ma już decyzje na prawie 50 km ścieżek rowerowych.- Łącznie daje to blisko 100 km ścieżek rowerowych – wyjaśniła. – W regionie jest ich pewnie znacznie więcej. Obecnie jesteśmy w trakcie inwentaryzacji. Wzdłuż ścieżek rowerowych chcemy mieć oznaczone atrakcje turystyczne, których jest bardzo dużo, a rower umożliwia dotarcie wszędzie tam, gdzie nie możemy dojechać samochodem – dodała E.Polak. Planowane jest także uruchomienie aplikacji mobilnej, w której będą się znajdowały istniejące dostępne trasy/szlaki rowerowe o charakterze turystyczno-rekreacyjnym.

 

Lubuskie poprzez realizację tych działań bardzo mocno wpisuje się w założenia deklaracji rowerowej podpisanej przez marszałków województw. Zobowiązują się oni w niej do nawiązania współpracy, wymiany doświadczeń, wypracowania wspólnych zasad i standardów oraz zintegrowania działań na rzecz poprawy warunków oraz wspólnego rozwoju turystyki rowerowej w kraju.


rowerowa.jpg

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

idn3391

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603