X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Lubuskie pałace, zamki i dwory

Data publikacji: 04.07.2017

Dzisiejsze województwo lubuskie to dziedzictwo kulturowe pogranicza, gdzie obok siebie żyli Polacy i Niemcy, tu ścierały się religie, kierunki w architekturze oraz trendy w sztuce i literaturze.

Lubuskie3.jpg

Tu każdy pałac, zamek i dwór to cel do eksploracji historii. – Warto pokazać te obiekty turystom. Nie wszyscy też mieszkańcy znają nasze dziedzictwo kulturowe – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. 

W Lubuskiem jest około 250 obiektów architektury rezydencjonalnej. To m.in. Pałac Książęcy w Żaganiu (rezydencja wzniesiona na rozkaz księcia Albrechta Wallensteina w XVII w., to jedna z najokazalszych budowli barokowych w Polsce, otoczona urokliwym parkiem), Pałac w Mierzęcinie (zbudowano w latach 1861 – 1863 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow, w latach 1999 - 2001 staraniem nowych właścicieli gmach pałacu poddano gruntownej renowacji), Zamek Królewski w Międzyrzeczu (wzniesiony w ok. 1350 r. przez króla Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu z IX w., zamek jest otoczony fosą, wokół znajduje się także park z XIX w.), wczesnobarokowy pałac w Zaborze, XVIII-wieczny pałac w Wiechlicach, w którym rezydowały wojska francuskie z Napoleonem na czele, późnobarokowy pałac w Bojadłach czy zamek w Łagowie zbudowany przez Joannitów w 1350 r. 

- Dziedzictwo kulturowe regionu lubuskiego jest niesłychanie bogate, ale wymaga gruntownej rewitalizacji. Przykładem może być pałac w Zaborze. Dzięki funduszom z budżetu województwa lubuskiego udało się wykonać elewację, wiernie odwzorowaną historycznie. W pałacu w Zaborze mieści się centrum leczenia dzieci i młodzieży, ale obiekt już niedługo będzie dostępny dla wszystkich, bo z dziedzińca do remontowanej Sali Kryształowej będzie prowadziła specjalna winda – dodaje marszałek Elżbieta Anna Polak. 

- Geograficzne położenie lubuskiego na styku Wielkopolski, Śląska i Brandenburgii sprawia, że różnorodność zabytków na tym terenie jest nieprawdopodobna – uważa Robert Jurga, ilustrator, historyk i znawca fortyfikacji. 

Pałac w Bojadłach to kolejna perełka architektoniczna. Obiekt przez długi czas niszczał, ale nowy właściciel i jego fundacja mają plan. – W pałacu zamierzam zrobić instytut historii sztuki architektury rezydencjonalnej lubuskiego, połączony z małym muzeum, będzie też sala koncertowa – zdradza Arkadiusz Michoński. 

A pałace w Mierzęcinie, Wiechlicach i Wiejcach to już dziś hotele z wieloma atrakcjami dla turystów. – Zakochaliśmy się w tym miejscu. Tu są możliwości rozwoju turystyki i możliwości inwestowania. Województwo lubuskie z racji swojego położenia jest dla nas świetne . To miejsce i ten region mają bardzo duże perspektywy rozwoju – twierdzi Zbigniew Czmuda, właściciel pałacu w Wiechlicach.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

idn3387

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603