X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Dużo ciekawych wydarzeń w maju w lubuskim

Data publikacji: 28.04.2017

W maju odbędą się m.in. Noc Muzeów, Tydzień Bibliotek, wystawa prac Jacka Malczewskiego, zajęcia plastyczne i zabawy literackie dla dzieci.


mistrz-plakat_20172.jpg

W Lubuskiem nie można się nudzić. Zadowoleni powinni być mali i duzi. Jednym słowem dla każdego, coś dobrego! Sprawdź, co przyniesie maj. Zaczynamy już w majówkę!

 

Teatr w Zielonej Górze

Bajeczki ze skrzyneczki: Bajka o złotym jajku - 30.04 godz. 12.00
Jest to legenda rosyjska, której bohaterami są Babcia i Dziadek oraz ich Kura. Jest to opowieść, która pokazuje, że bogactwo materialne nie jest w życiu najważniejsze. I przekona się o tym nasza Kura, która zrozumie to dopiero po… Pewnym wypadku

Po bajce dzieci wezmą udział w warsztatach Moje kolorowe jajko, podczas których będą wykonywać papierowe jajka przy użyciu różnych faktur: ozdobnych papierów, tasiemek z wzorami ludowymi, cekinów i koralików. Bajka o krótkiej i prostej treści przeznaczona dla dzieci w wieku 3-7 lat. 

Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” Eric Emmanuel Schmitt - 30.04 godz. 16.00
Wzruszająca historia żydowskiego chłopca o imieniu Momo, który porzucony przez ojca wychowany zostaje przez właściciela niewielkiego sklepu, tytułowego pana Ibrahima. Przyjaźń między półsierotą a starym muzułmaninem rozkwita niczym kwiat, a księga Koranu, która dla kupca jest najważniejszą rzeczą w życiu, staje się dla chłopca drogowskazem. Szacunek jakiego uczy się Momo w stosunku do drugiego człowieka i każdej z religii jest pełen uroku i dziecięcej niewinności, którą tak łatwo gubimy na co dzień. Siła przypowieści tkwi w prostym, choć nie dla wszystkich oczywistym przesłaniu: nie jesteś skazany na swój los, możesz świadomie wpływać na swoje życie. To, czy jesteś szczęśliwy, zależy przede wszystkim od ciebie. 

Oświadczyny niedźwiedź - 30.04, 05.05, 06.05, 07.05. godz. 19.00
Oba jednoaktowe „żarty sceniczne” Antoniego Czechowa powstały w 1888 r. jako wysokiej klasy próba podzielenia się z odbiorcami niepokojami młodego wówczas satyryka i nowelistę, który chłodnym okiem lekarza (ukończył studia medyczne) przyglądał się życiu rosyjskiego ziemiaństwa i inteligencji. 

 

Teatr w Gorzowie Wlkp.
W ramach tegorocznej akcji Miasto Mieszkańcom z okazji świąt państwowych 1-3 maja Teatr im. Juliusza Osterwy zaprasza na spektakle:

  • 1 maja godz. 19.00 „Karol. Nowy Ład świata”,
  • 2 maja godz. 19.00 „Trzy razy Piaf”,
  • 3 maja godz. 16.00 „Wierszyki Wybryki”.

Bezpłatne wejściówki wydane zostały 24 kwietnia.

 

Grosze grają role
W ramach Dnia Teatru Publicznego 13 maja o godz. 19.00 Teatr im. J. Osterwy zaprasza na spektakl „Żona potrzebna od zaraz”.  
Sprzedaż biletów za okrągłe 5 złotych prowadzona będzie wyłącznie w kasie teatru i rozpocznie się 13 maja o godz. 11.00
„Bilet do teatru za 500 groszy” jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

Muzeum w Zielonej Górze
W dniach od 29 IV do 25 VI Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza na wystawę prac Jacka Malczewskiego, znakomitego malarza i rysownika, czołowego reprezentanta Młodej Polski, zwanego ojcem symbolizmu w polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku.

Na wystawie ukazanych zostanie ponad 30 obrazów reprezentujących różne zakresy tematyczne podejmowane przez twórcę. Począwszy od wątków patriotyczno-historycznych przez  problematykę religijną z wiodącym nurtem eschatologicznym, aż po motywy autobiograficzne, wspomnieniowe i rozliczeniowe.
Więcej na stronie: http://mzl.zgora.pl/2017/04/28/jacek-malczewski-1854-1929/

 

Muzeum w Gorzowie Wlkp. 
10 maja 2017, godz.17.00 odbędą się Gorzowskie Konwersatoria Muzealne. Prawdy i mity historyczne, „Skarby kultury unietyckiej odkryte w północnej części województwa lubuskiego ”, wykład i moderacja: Stanisław Sinkowski.  Willa Zespołu Willowo-Ogrodowego ul. Warszawska 35. Wstęp wolny 

19 maja 2017, roku (piątek), w godzinach 10.00 – 19.00  Dni Otwarte Funduszy Europejskich  z tej okazji ekspozycje stałe i czasowe w Zespole Willowo-Ogrodowym ul. Warszawska 35 udostępnione zostaną za darmo do zwiedzania.     

Noc Muzeum 20/21 maja 2017 (sobota/niedziela)
Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów - jak co roku  udostępnione  zostaną wszystkie  ekspozycje stałe i czasowe, w Spichlerzu ul. Fabryczna 1-3. Wstęp wolny.

Program :

20 maja 2017, godz. 19.00 „Wystawa retrospektywna Anny Szymanek,” –  otwarcie wystawy  
- Wręczenie Annie Szymanek Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

20 maja 2017, godz. 19.00  „Noc Muzeów z oldtimerami” - okolicznościowa prezentacja zabytkowych pojazdów ze Stowarzyszenia „Classic Cars Gorzów”– dziedziniec Spichlerza

20 maja 2017 Konkurs  historyczny i plastyczny Nasze Miasto – Nasze Muzeum - oferta dla dzieci i młodzieży:  
godz. 16.30 „Nocny tropiciel muzealny” - konkurs wiedzy na temat Muzeum
godz. 18.00 „Nasze Miasto – nasze Muzeum” - test wiedzy

22 maja 2017 roku – Dzień otwarty w godzinach od 1000 do 1500. Specjaliści z różnych dziedzin muzealnych będą bezpłatnie oceniać przedmioty zabytkowe przynoszone przez mieszkańców miasta i okolic. Willa Zespołu Willowo-Ogrodowego, ul. Warszawska 35. 

24 maja 2017, godz.17.00  Gorzowskie Konwersatoria Muzealne. Prawdy i mity historyczne (wydanie specjalne), „Mensa sacra i tajemnicze sepulcrum, czyli  o głowie św. Jana Chrzciciela raz jeszcze”, wykład i moderacja: Patrycja Łobodzińska doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UAM Poznań Willa Zespołu Willowo-Ogrodowego ul. Warszawska 35.  Wstęp wolny 

 

Biblioteka w Zielonej Górze
Smocze Origami – zajęcia plastyczne dla dzieci z cyklu Każde dziecko to potrafi,
Magnusik 2017 – szachowy turniej dla dzieci i młodzieży,
Smokolandia – zabawy literackie, quizy, rebusy na podstawie książki Beaty Krupskiej,
Biblioteka Słonia Elmera – warsztaty zapoznające z biblioteką dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z opiekunami połączone z zabawami plastycznymi to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez bibliotekę. Cała oferta poniżej.

 

Biblioteka w Gorzowie Wlkp.
„Łowcy książek” – familijna gra literacka, „Na tropie kryminalnej zagadki” – spotkanie autorskie z Joanną Jodełką, „W kieszonce warsztaty twórcze” to tylko niektóre z wydarzeń majowych.
Więcej na stronie: http://www.wimbp.gorzow.pl/Muzeum Etnograficzne na weekend majowy 
Muzeum proponuje zwiedzanie stałych ekspozycji prezentujących dziedzictwo kultury ludowej regionu lubuskiego. Zgromadzono tu wyjątkowe w skali całego kraju zabytki budownictwa Dolnych Łużyc, Zachodni Wielkopolski, Dolnego Śląska oraz dawnej Marchii Brandenburskiej.  Wyróżnikiem skansenu jest także ekspozycja winiarska. Przy osiemnastowiecznej wieży winiarskiej z Budachowa uprawiane są dwie winnice. Barwna mozaika różnorodności kulturowej regionu lubuskiego ma swoje odzwierciedlenie w prezentowanych ekspozycjach muzealnych. Zobaczymy tu wiele cennych przedmiotów z Kresów Wschodnich i innych terenów skąd przybyli powojenni osadnicy oraz zabytki dawnych germańskich i słowiańskich mieszkańców tych ziem. W wybranych chałupach można oglądać stoły wielkanocne oddające zróżnicowanie etnograficzne regionu lubuskiego.

Można obejrzeć także czasową wystawę "Święci. Malarstwo na szkle Wojciecha Marchlewskiego". Jest to niezwykle interesująca prezentacja ludowej wizji świata wyrażonej w barwnych przedstawieniach wybranych świętych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Pliki:

Biblioteka maj - typ: Plik PDF, waga: 292,02 KB

idn3354

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603