X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Lubuskie wspiera technologie kosmiczne

Data publikacji: 21.02.2017

Lubuskie poleci w kosmos? – Nic takiego się nie wydarzy – uspokaja marszałek Elżbieta Anna Polak.


kosmiczne technologie.png

- Będziemy tu, na ziemi, starali się wybudować coś dla kosmosu korzystając z doświadczeń Centrum Badań Kosmicznych. Chcemy w Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie stworzyć tzw. Park Badań Kosmicznych – wyjaśniała marszałek podczas konferencji prasowej, 20 lutego. Gościem specjalnym był gen. Mirosław Hermaszewski, który zadeklarował wsparcie projektu.

Jak podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak, aby projekt budowy Parku Technologii Kosmicznych mógł zostać zrealizowany potrzebna jest nie tylko infrastruktura, która już powstała dzięki wsparciu środków unijnych, ale przede wszystkim ludzie. - Możemy z dumą się pochwalić, że mamy wybitnych naukowców, kadrę inżynierską. Mamy dobrze prowadzone wydziały na Uniwersytecie Zielonogórskim – zaznaczyła. - Bardzo ważny jest także biznes. W tym obszarze spore osiągnięcia ma firma HERTZ, która chce zaangażować się w partnerstwo. Projektem budowy Parku Technologii Kosmicznej zainteresowana jest także firma niemiecka – dodała. 

Marszałek poinformowała, że Lubuskie wystąpiło do konsorcjum regionów, które współpracują w Europie w branży kosmicznej o wpisanie nas jako regionu z potencjałem w tym zakresie. W tym gronie jest już francuski Le Lot ze stolicą w Tulzie, z którym Lubuskie współpracuje od lat. 

Jednym z partnerów projektu jest Uniwersytet Zielonogórski. O jego roli w realizacji przedsięwzięcia mówił prof. Andrzej Pieczyński, Prorektor ds. Rozwoju UZ. – Uczelnia chce wesprzeć ten projekt zarówno zapleczem infrastrukturalnym jak i kadrowym. Badania z obszaru technologii kosmicznych są szeroko interdyscyplinarne, poczynając od technicznych, informatycznych, kończąc na doświadczeniach w zakresie astronomii i fizyki – wyjaśnił. Podkreślał także, że projekt jest szansą na rozwój dla studentów UZ. - Cieszymy się, że w realizację tego projektu włącza się biznes, który przeniesie to ze sfery badań do sfery wdrożeniowej. Tutaj pojawia się potrzeba wykwalifikowanej kadry. Mamy kierunek: inżynieria kosmiczna. Chcielibyśmy, aby jego studenci widzieli swoją przyszłość w tym parku. Pracujemy także nad przygotowaniem wniosku o uruchomienie studiów podyplomowych o statusie międzynarodowym oraz studiów doktoranckich w obszarze studiów interdyscyplinarnych – dodał. 

Deklarację współpracy złożyła także Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych. – Mamy kilkadziesiąt lat praktyki w eksperymentowaniu w kosmosie. Kilka lat temu otworzyły się dla nas podwoje Europejskiej Agencji Kosmicznej, co pozwala nam dużo szerszym frontem wejść w te eksperymenty i ciągłą pracę nad technologiami technicznymi. Obecnie jak grzyby po deszczu rosną firmy, który zaczynają coraz więcej znaczyć w biznesie kosmicznym. Dwie z nich wyrobiły sobie już markę i zaczynają coraz więcej znaczyć w świecie. Jedną jest firma HERTZ. Uważamy więc, że to doskonałe miejsce dla badań nad technologiami kosmicznymi – przekonywała. 

Gościem specjalnym konferencji był gen. Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny jak dotąd Polak, który odbył lot w kosmos, który zadeklarował poparcie dla realizacji projektu. - To trafiony projekt. Technologie kosmiczne stają się wiodącą dziedziną w rozwoju technologii. Cały świat mówi, że jeden dolar włożony w tę dziedzinę daje 4 dolary zwrotu. Technologie kosmiczne mają zastosowanie absolutnie w każdej dziedzinie życia. To więc ogromna szansa na rozwój – wyjaśnił. 

Rekomendacja dla województwa lubuskiego żeby zostać członkiem NEREUS 

Województwo lubuskie jest wśród najmniejszych regionów w Polsce ale ma ambicje aby stać się wiodącym pod względem innowacji i nowoczesnych technologii. Wśród kilku pierwszych technologicznych obszarów rozwoju w regionie są: aplikacje kosmiczne i badanie kosmosu. Istnieje ku temu kilka powodów. 

Po pierwsze, w stolicy regionu, Zielonej Górze, znajduje się uniwersytet z długą tradycją badań i edukacji w zakresie astronomii i radiofizyki. Silne grupy badawcze w teorii pulsar i analizach danych pulsar w mechanice astronomicznej stają się najlepsze w Polsce. Uniwersytet posiada również liczne wydziały inżynieryjne, które specjalizują się w technologiach kosmicznych związanych z robotyką, automatyzacją i kontrolą, sztuczną inteligencją czy systemami zasilania. Ponadto, Centrum Badań Kosmosu Polskiej Akademii Nauk, od wielu dekad jest najsilniejszą jednostką przestrzeni akademickiej w Polsce. Wkrótce otworzy swój oddział w Zielonej Górze i rozpocznie razem z Uniwersytetem w Zielonej Górze specjalny program studiów doktoranckich w dziedzinie fizyki i technologii kosmicznej. 

Po drugie, autorytety regionalne prowadzone przez Elżbietę Annę Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego mocno wspierają rozwój technologii kosmicznych i nauk kosmicznych w regionie. Najlepszym dowodem na zaangażowanie województwa w działalność kosmiczną jest fundacja Badań Kosmicznych i Parku Technologicznego z budżetem 25mln zł. Park gromadzi partnerów przemysłowych ( zaawansowane technologicznie firmy i startupy) jak również grupy inżynieryjne i naukowe z Uniwersytetu w Zielonej Górze i Centrum Badań Kosmicznych. 

Po trzecie, Zielona Góra jest miastem, gdzie jedna z najbardziej aktywnych firm kosmicznych, Hertz Systems Ltd. Sp. z.o.o, posiada lokale i laboratoria. Hertz Systems jest bardzo dobrze znany w obszarze nawigacji satelitarnej i dostarczaniu rozwiązań systemowi uziemiania i platformom kosmicznym. Hertz w ostatnim czasie rozszerzył swoją działalność kosmiczną na kilku innych płaszczyznach, takich jak: radary planszowe dla precyzyjnych rendez-vous manewrów, systemy zasilania, komputery pokładowe. Hertz Systems planuje stać się centralnym punktem przemysłu kosmicznego w zachodniej Polsce i gromadzić wokół mniejsze firmy jako partnerów i podwykonawców. 

W końcu województwo lubuskie jest regionem graniczącym z Niemcami i bardzo dobrze współpracuje z dwoma niemieckimi landami: Brandenburgią i Saksonią. W ramach tej współpracy województwo lubuskie chciałoby rozwijać przemysł i współpracę naukową z niemieckimi firmami i instytucjami w obszarze badań kosmicznych i technologii. Jedna z pierwszych w Europie, firma OHB z Bremen, jest gotowa wspierać ten proces i jest aktywnie w to zaangażowana. Biorąc pod uwagę, że województwo lubuskie podpisało umowę partnerstwa z departamentem Lot, położonym we Francji, który jest obecnie częścią nowego regionu Occitanie ze stolicą w Toulouse, marszałek województwa lubuskiego planuje poszerzyć tę współpracę na cały region Occitanie w celu połączenia z bardzo silnym sektorem kosmicznym w Toulouse. 

Mam nadzieję, że powyższe argumenty oraz determinacja Województwa Lubuskiego w realizacji rozwoju kosmicznego sektora wokół centrum Zielonej Góry przekonają zarząd NEREUS, że region zasługuje na włączenie do konsorcjum kosmicznego regionów NEREUS.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

idn3327

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603