X

Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki Internet Explorer. Aby poprawnie wyświetlić serwis zalecamy pobranie jej aktualizacji lub jednej z alternatyw:

ie

Internet Explorer

opera

Opera

chome

Google Chrome

fire fox

Mozilla Firefox

Międzynarodowy Dzień Teatru w Zielonej Górze

Data publikacji: 26.03.2015

27 marca br. odbędzie się polska prapremiera spektaklu Lecha Mackiewicza "Ja ciebie też...", a także premiera sztuki Julii Holewińskiej "Rewolucja balonowa".

W tym roku 27 marca, po raz 54. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto to ustanowione zostało przez IX Światowy Kongres ITI w Wiedniu w 1961 roku. Obchodzone jest na całym świecie od 1962 roku. Dzień 27 marca wybrano dla upamiętnienia pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Z okazji tego święta publikowane są orędzia pióra najwybitniejszych twórców teatralnych.

Lubuski Teatr świętuje

27 marca 2015 r. o godz. 19.00, w Międzynarodowym Dniu Teatru, na Scenie Kameralnej Lubuskiego Teatru odbędzie się prapremiera polska spektaklu Lecha Mackiewicza "Ja ciebie też..." w reżyserii autora.

Przedstawienie zostało zaadaptowane specjalnie dla aktorów Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze na motywach tekstu "Ditto. A story" Chaco de Palma w tłumaczeniu Izabelli Mackiewicz, wystawionego wcześniej w teatrze La Mama w Melbourne. To sztuka o młodych aktorach, o ich ambicjach i marzeniach, o ich miłości do teatru, do Szekspira, do siebie samych. Jak wszyscy dziś młodzi ludzie na progu kariery, trójka bohaterów walczy o role, o przyszłość, wreszcie o miłość... Ale angaż do spektaklu znanego reżysera może dostać tylko jedno z nich; jak ta rywalizacja wpłynie na dotychczasowych przyjaciół i współlokatorów? Casting odbywa się na oczach widzów - a że rzecz dzieje się "tu i teraz", jest okazja przyjrzeć się pracy aktora od kulis. Niekoniecznie przez różowe okulary. Spektakl jest przygotowywany jednocześnie w dwu wersjach i dwu obsadach.

U "Osterwy" też świętują

Międzynarodowy Dzień Teatru Teatr im. J. Osterwy uczci premierą sztuki Julii Holewińskiej "Rewolucja balonowa" w reżyserii Aliny Moś-Kerger. Spektakl rozpocznie się o godz. 20.00.

Sztuka jest sentymentalnym wspomnieniem początków transformacji ustrojowej i gospodarczej w Polsce. Główna bohaterka Wiktoria, w tej roli Kamila Pietrzak-Polakiewicz, wspomina początek lat 90. Jest to swoisty bilans zysków i strat, jakie były udziałem pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków. Czy ówczesny zachwyt nad kapitalizmem i demokracją wciąż jest jej udziałem... Czy odnalazła się w nowej rzeczywistości...?

Dotknij teatru

Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. W ramach obchodów Dnia Teatru organizowane są różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr "od kuchni", zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia.

Teatr im. J. Osterwy w ramach akcji Dotknij Teatru zaprasza na spektakl "Rewolucja balonowa". Od 27 marca br. będzie można obejrzeć wystawę wydawnictw teatralnych z okresu międzywojnia oraz wystawę poświęconą działalności Ireny i Tadeusza Byrskich z czasów ich działalności w Gorzowie Wlkp.

250 lat Teatru Publicznego w Polsce

W tym roku obchodzone jest 250-lecie Teatru Publicznego w Polsce. Pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w całym kraju i przez cały rok prowadzone będą liczne i różnorodne projekty i inicjowane wydarzenia, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Instytut jest także realizatorem kilku własnych, kluczowych projektów jubileuszowych.

Wszystkim wydarzeniom, które zostaną zrealizowane w ramach 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce, towarzyszyć będzie wspólna strona wizualna i specjalny sygnał dźwiękowy rozbrzmiewający przed spektaklami w teatrach, przed audycjami radiowymi i premierami Teatru TVP.

Najważniejsze cele jubileuszowych obchodów to ukazanie roli teatru publicznego jako finansowanego ze środków publicznych miejsca debaty społecznej, przestrzeni twórczego dialogu ze współczesnością i przeszłością, a także narzędzia twórczego kształtowania wartości i postaw społecznych, narodowych, artystycznych. Uświadomienie dorobku artystycznego i miejsca teatru publicznego w dziejach Polski i jej kultury, zarówno jako środowiska podtrzymywania tradycji i zachowywania dziedzictwa kulturalnego, jak i warsztatu wypracowywania nowych estetyk i konwencji, a także popularyzacja teatru, zachęcenie do czynnego uczestnictwa w życiu teatralnym, obalenie przekonania o jego elitarności i ekskluzywności.

Jubileuszowe hasło brzmi: Przeżyjemy w teatrze. Organizatorzy chcą nie tylko podkreślić, że to właśnie do teatru wracamy w ważnych dla siebie (ale również w ważnych społecznie, "wspólnotowo") momentach, ale także, że to właśnie teatr daje niepowtarzalną możliwość obcowania z żywą i twórczą materią - tutaj nic nie zdarza się dwa razy. W ramach obchodów prowadzonych będzie w całej Polsce wiele działań, których celem będzie przybliżenie teatru.

23 maja br. - w dzień, który stanie się Dniem Teatru Publicznego - we wszystkich teatrach zostaną zagrane spektakle z biletami w specjalnej cenie. Tego dnia będzie można zakupić bilet do teatru za jedyne 250 gr.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

idn2773

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆBilety na wydarzenia

ZIELONA GÓRA I LUBUSKIE

zobacz więcej na bilety.infoludek.pl
logo

Serwis Informacyjny

tel. +48 91 88 69 601

Serwis Ogłoszenia


tel. +48 91 88 69 602

Serwis Katalog (firmy i opinie)


tel. +48 91 88 69 603